Dieta w chorobie wrzodowej

Osoby cierpiące na chorobę wrzodową powinny zwracać szczególną uwagę na dietę. Należy przestrzegać podstawowych zasad, a ich wprowadzenie do swojego życia z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. Co więcej, wrzody leczy się farmakologicznie, ale także przy pomocy właściwej diety. Dlatego tak ważny jest właściwy sposób odżywiania. Odpowiednia dieta może również zapobiegać nawrotom choroby.

Samodzielny dobór diety dla osób z wrzodami żołądkowymi może stawić trudne zadanie, ponieważ posiłki muszą zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, ale ograniczone muszą być produkty, które nadmiernie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto należy przygotowywać posiłki małe, ale w zamian za to podawać je częściej w ciągu dnia, najlepiej o tej samej porze. Odstępy między posiłkami nie powinno być dłuższe niż dwie godziny, natomiast spożywanych potraw nie powinno być w ciągu dnia więcej niż sześć. W czasie choroby wrzodowej istotne jest nawadnianie organizmu, zwłaszcza kiedy choroba objawia się wymiotami oraz biegunką. Zaleca się zatem wypijanie od 1,5-2l płynów – wody, słabej herbaty, lekkich kompotów. W żadnym wypadku nie wolno spożywać napojów alkoholowych, napojów gazowanych, mocnej herbaty, kawy, wywarów z mięsa, a także rosołu.

Podczas opracowywania diety dla pacjenta z wrzodami należy zwrócić uwagę na kwestię związaną z owocami. Ograniczać powinno się zwłaszcza cytrusy, ponieważ zawarte w nich kwasy powodują ból. Produkty, które posiadają dużą zawartość błonnika pokarmowego wywołują zwiększenie wydzielania kwasu solnego, który działa drażniąco na układ pokarmowy osoby cierpiącej na wrzody żołądka.

Kolejna grupa produktów spożywczych, których należy w miarę możliwości unikać to tłuszcze – wszelkiego rodzaju margaryny, tłuste dania, potrawy smażone niekorzystnie wpływają na stan układu pokarmowego. Do diety można natomiast włączyć świeże masło, śmietankę, a także oleje. Ponadto nie zaszkodzi mleko, twarożek, jaja, chude mięsa, wędliny i ryby, jasne pieczywo, gotowane warzywa.

Zobacz źródło informacji:

slimica jak stosować I depresin ceneo I apetistin stosowanie I varicolen stosowanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*