Hirudoterapia – intensywny rozwój w Polsce

Hirudoterapia

Leczenie pijawkami jest bardzo starą metodą, znaną już od wieków. Obecnie pod nazwą hirudoterapii stawianie pijawek lekarskich przeżywa renesans. Jest popularną terapią w wielu gabinetach rehabilitacji i praktykach lekarskich na całym świecie.

Powoli ten trend zauważalny jest również w Polsce. Kilka lat temu, aby skorzystać z takiego zabiegu w kraju trzeba było zamówić wizytę hirudoterapeuty do domu. W chwili obecnej takie zabiegi coraz częściej odbywają się

w specjalistycznych gabinetach hirudoterapii. Powstaje ich coraz więcej i na terapię pijawką lekarską trzeba umawiać się z dużym wyprzedzeniem. Na dzień dzisiejszy w każdym większym mieście można znaleźć kilka takich placówek. Prym pod tym względem wiodą Trójmiasto, Łódź, Kraków i Warszawa. Stopniowo dołączają do nich Poznań i Wrocław. W związku z szybko rosnącym zainteresowaniem leczeniem pijawkami i dobrymi wynikami terapii powstało Polskie Towarzystwo Hirudoterapii, które zrzesza ponad stu wykwalifikowanych hirudoterapeutów z całej Polski. Kilka razy w roku odbywają się kongresy, na których omawiane są bieżące przypadki oraz przedstawiane nowinki z kraju i zagranicy. Wykłady prowadzą światowej sławy lekarze, hirudoterapeuci. Spotkania te są bardzo potrzebne, gdyż każdy z hirudoterapeutów na co dzień przyjmuje pacjentów z różnymi schorzeniami. Prowadzi to do wymiany doświadczeń i pozwala szczegółowo rozpatrzyć trudniejsze przypadki.

Tak jak podczas leczenia farmakologicznego również i tutaj istnieją dolegliwości, w których efekt jest wręcz natychmiastowy i takie, gdzie aby uzyskać rezultat trzeba wykonać kilka seansów hirudoterapeutycznych. Zdarza się, że pomimo wyraźnych wskazań i prawidłowo prowadzonej terapii wynik pozytywny nie zawsze jest osiągany. Warunkowane jest to kilkoma czynnikami. Nie każde schorzenie mimo tych samych objawów ma tą samą przyczynę. Organizm reaguje indywidualnie na wstrzykiwane przez pijawkę silne substancje lecznicze. Czasem u pacjenta zgłaszającego się na terapię istnieją inne schorzenia, które mogą być przeciwwskazaniem do leczenia pijawkami, dlatego bardzo ważne jest szczegółowe badanie i określenie warunków przystąpienia do zabiegu, a w niektórych przypadkach konsultacja z kompetentnym w tej dziedzinie lekarzem specjalistą.

Hirudoterapia w niektórych jednostkach chorobowych jest jedyną formą terapii, ale zazwyczaj należy traktować ją jako skuteczne leczenie uzupełniające. Zdarza się, że na terapię pijawką lekarską decydują się osoby, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Często skutki uboczne proponowanych leków są na tyle poważne, że pacjent nie chce zdecydować się na tą formę leczenia i szuka rozwiązań alternatywnych. Jednym
z nich jest leczenie pijawkami i mimo, że zabiegi hirudoterapeutyczne są dość kosztowne to chętnych nie brakuje

Przeczytaj:

slimica ceneo I depresin w aptece I apetistin apteka I varicolen sklep

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*